چین در رقابت ابرکامیپیوترها از آمریکا سبقت گرفت!

کشور چین پس از 25 سال رقابت با آمریکا در زمینه ابرکامپیوترها، سرانجام گوی سبقت را ربوده و در رتبه اول جهان قرار گرفته است. اکنون کشور چین نه تنها سریع‌ترین، بلکه بیشترین تعداد ابرکامپیوتر را در میان سایر کشورهای جهان دارد.
ابرکامپیوترها سیستم‌های غول‌ پیکری هستند که از نظر ابعاد می‌توانند یک ساختمان بزرگ را به طور کامل اشغال کنند و از هزاران پردازنده تشکیل شده‌اند. اصلی‌ترین کاربرد آنها در زمینه شبیه سازی و پیش بینی وضعیت آب و هوا، طراحی هواپیماها و تحقیقات در کهکشان‌ها و فضا از طریق شبیه سازی میلیون‌ها سال از عمر جهان است.
در رتبه بندی فعلی که تحت عنوان TOP500 شناخته می‌شود، کشور چین با 202 ابرکامپیوتر در رتبه اول و سایر کشورها نظیر آمریکا، ژاپن، آلمان، فرانسه و انگلستان با داشتن به ترتیب 169، 35، 20، 18 و 15 ابر کامپیوتر در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.
کشور چین از نظر توان پردازشی نیز کشور آمریکا را پشت سر گذاشته و با 35.4 درصد در برابر 29.6 درصد از مجموع توان پردازشی 500 ابرکامپیوتر جهان، رتبه نخست بیشترین توان پردازشی در بین کشورهای جهان را دارد. با وجود افزایش چشم‌گیر تعداد ابرکامپیوترهای چین در شش ماه گذشته از 160 عدد به 202 عدد در حال حاضر، تغییری در زمینه 5 ابرکامپیوتر برتر جهان رخ نداده و همچنان به شرح زیر است:
11111
ابرکامپیوتر “Sunway TaihunLight” که تا کنون به مدت 2سال قدرتمندترین ابر رایانه جهان است توسط سازمان تحقیقات پردازش‌های موازی و تکنولوژی ملی چین (NRCPC) ساخته شده است و در مرکز “ابر پردازشگرهای ملی” در شهر Wuxi چین قرار دارد. این ابر کامپیوتر با تعداد دقیق 10,649,600 پردازنده Sunway و سرعت 1.45GHz توان پردازشی معادل 93 پتافلاپس بر ثانیه دارد.
البته کشور آمریکا نیز ابرکامپیوتری بسیار قدرتمند با نام Summit در کتابخانه ملی Oak Ridge در دست ساخت دارد که برای رسیدن به توان پردازشی 200 پتافلاپس در ثانیه طراحی شده است. این ابرکامپیوتر در زمینی به مساحت یک کیلومتر مربع در حال ساخت است و انرژی لازم برای کار و خنک‌سازی خود را از یک نیروگاه اختصاصی 20 مگاواتی خواهد گرفت که این مقدار انرژی معادل تأمین برق مورد نیاز 16,000 خانه است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *