نکاتی درباره برنامه نویسی تحت وب به زبان ساده

برنامه نویسی تحت وب

در این مقاله سعی داریم نکاتی را درباه برنامه نویسی تحت وب به زبان ساده بیان کنیم پس با وبلاگ مجتمع آموزشی پانیذ همراه باشید

صفحات ایستا و پویا در برنامه نویسی تحت وب

برنامه نویسی تحت وب می تواند به دو بصورت ایستا و پویا ایجاد گردند. در مواردیکه اطلاعات بصورت ایستا در صفحات وب قرار می گیرند، مولفین صفحات از قبل آنها را آماده کرده و بر روی یک وب سایت ذخیره می نمایند. نظرات و دیدگاه های ملاقات کننده سایت و درخواست کننده صفحه، هیچگونه دخالتی در محتویات صفحه مورد نظر نخواهد داشت . در صفحات وب پویا اطلاعات موجود در یک صفحه متناسب با شرایط متعدد بصورت کاملا” سفارشی آماده خواهد گردید. فرض کنید در رستورانی برای صرف ناهار رفته باشیم . لیست غذاهای موجود که در اختیار شما قرار می گیرد یک لیست ایستا بوده و شما در صورت تمایل مجبور خواهید بود که یکی از آنها را انتخاب نمائید. شما صرفا” درخواست آن غذا را خواهید کرد و غذای مورد نظر شما از طرف سرویس دهنده رستوران در اختیار شما گذاشته خواهد شد. تمامی مراحل مربوط به آماده سازی غذا از قبل انجام شده و نقش شما صرفا” انتخاب و درخواست است . وضعیت فوق نظیر صفحات وب ایستا است . در صورتیکه رستوران مورد نظر غذائی از پیش آماده شده را نداشته باشد و از شما بخواهد که با اختیار کامل غذای مورد نظر خود را انتخاب نمائید. در چنین مواردی تمهیدات لازم برای آماده سازی غذا بر اساس درخواست مورد نظر ایجاد شده و غذای درخواست شده متناسب با نوع درخواست و تمایل فرد متقاصی ایجاد می گردد. برنامه نویسی تحت وب پویا و ایستا نیر وضعیتی مشابه را دارند. در ادامه به ویژگی هریک از این نوع صفحات اشاره خواهد شد.

صفحات وب ایستا ، امروزه بر روی اینترنت و وب و در اصطلاحات برنامه نویسی تحت وب، با سایت های متعددی که شامل تعداد بیشماری از صفحات وب ایستا می باشند ، برخورد می نمائیم. واژه ” ایستا ” ، در رابطه با یک صفحه وب دارای چه تعریفی است ؟ این نوع صفحات ، صفحاتی هستند که شامل کدهای Html بوده و در یک محیط ادیتور تایپ و با انشعاب Htm و یا Html ذخیره می گردد. مولف صفحه وب قبل از اینکه هر نوع درخواستی برای آن وجود داشته باشد ، بطور کامل محتوای صفحه را مشخص کرده است . محتویات این نوع از صفحات ( متن ،تصویر ، لینک ها و … ) و شکل ظاهری آنها همواره یکسان خواهد بود ، صرفنظر از اینکه چه کسی ، در چه زمانی و یا چگونه صفحه را مشاهده خواهد کرد. بنابراین می توان گفت ، محتویات این قبیل از صفحات قبل از اینکه درخواستی ایجاد گردد ، توسط مدیریت سایت ایجاد و مشخص شده اند.

برنامه نویسی تحت وب

وضعیت فعلی وب، صفحات وب و برنامه نویسی تحت وب

امروزه بیش از یک میلیارد نفر در سراسر دنیا از اینترنت استفاده می نمایند. تعداد صفحات وب موجود در اینترنت از مرز صد میلیارد گذشته و همچنان این روند با سرعتی باورنکردنی رو به افزایش است . حجم مبادلات تجاری بر روی اینترنت ، از مرز نیم تریلیون دلار گذشته و افق جدیدی را برای تمامی بنگاه های تجاری در سرتاسر دنیا ایجاد نموده است . رشد و گسترش اینترنت در تمامی عرصه ها ، تعجب اکثر کارشناسان و متخصصین را باعث شده است . به اعتقاد اغلب کارشناسان هنوز در میانه راه بوده و یک انقلاب دیجیتالی کامل و بسیار فراگیر را در آینده شاهد خواهیم بود. همچنین به این روند به برنامه نویسی تحت وب نیز نیاز مبرم خواهد بود.

معرفی برخی از زبان های برنامه نویسی تحت وب

معرفی زبان برنامه نویسی PHP

PHPسال ۱۹۹۴ توسط Lerdorf Rasmus ایجاد شد و مخفف واژگان Pages Home Personal به حساب می آید . با گسترش قابلیت ها و موارد استفاده ا نی زبان PHP در معنای Preprocessor Hypertext به کار گرفته شد. عبارت پیش پردازشگر (Preprocessor ) به این معنی است که PHP اطلاعات را قبل از تبدیل به زبان Html پردازش می کند.مطابق مطالب وب رسمی PHP ، PHPزبان اسکر یپتی سمت سرویس دهنده (side-S ,(Platform-Cross , Embeded Html می باشد این بدین معناست که تمام پردازشهای این زبان بر روی سرویس دهنده (Server)انجام میگیرد.این سرویس دهنده در حقیقت یک کامپیوتر مخصوص می باشد که صفحات وب در آنجا نگهداری می شوند و از آنجا به مرورگر وب کاربران منتقل می شوند.

برنامه نویسی تحت وب

معرفی زبان برنامه نویسی ASP.NET

ASP.NET یک فناوری بسیار مهم است که به ساخت صفحات وب کمک شایانی کرده است به طوری که میتوان وب سایتهای مناسبی را طراحی و در اینترنت انتشار داد. به همراه این فناوری برای جذابتر شدن وبسایتها از نرمافزارهای گرافیکی مانند Flash و… نیز در امر طراحی استفاده میشود و ASP.NET یک تکنولوژی است که با زبانهای مختلف میتوان نوشت و برای نوشتن نرم افزارهای اینترنت یا webapplication مورد استفاده قرار میگیرد.

معرفی XML

XMLمخفف زبان نشانه گذاری قابل گسترش میباشد این زبان یک زبان نشانه گذاری جدید است که توسط کنسرسیوم وب برای غلبه بر محدودیت های زبان HTML بوجود آمده است. کنسرسیوم وب سازمانی است که مسئول نگهداری استاندارهای موجود در زمینه وب میباشد که از مهمترین استاندارها یی که توان به HTML اشاره کرد HTML. به طور قطع رایج ترین زبان نشانه گذاری می باشد. بر طبق برخی گزارشات هم اکنون چندین میلیون صفحه وب با فرمت HTML توسط این زبان برنامه نویسی گسترش یافته اند ابتدا کاربرد وب تنها در انتشار مدارک علمی بود ولی امروزه تا حد یک رسانه جهانی در دسترس عموم گسترش یافته است.

امروزه برنامه نویسی تحت وب به یک نیاز اساسی و مبدل شده است همچنین کسانی که در این ضمینه فعالیت میکنند باید دارای درآمد و سود سرشار هستند در مقالات بعدی بیشتر به این موضوع و راه روش های در آمد زایی از طریق نوشتن صفحات وب میپردازیم.به غیر از زبان هایی که اشاره شد زبان های دیگری هم وجود دارند که در سال های اخیر به این عرصه ورود پیدا کرده اند مانند زبان برنامه نویسی پایتون.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *