درباره کاربرد برنامه نویسی پایتون بیشتر بدانیم

کاربرد برنامه نویسی پایتون

با وبلاگ پانیذ همراه باشید تا کمی بیشتر درباره کاربرد برنامه نویسی پایتون و خود زبان برنامه نویسی پایتون بدانیم.

تاریخچه

نوشتن این زبان برای اولین بار در سال ۱۹۹۰ توسط فردی به نام گویدو ون رسوم کلید خورد. پایتون در یک محیط آموزشی ایجاد و توسعه یافته است . یعنی در کریسمس سال (۱۹۹۸ میلادی) در موسسه ملی تحقیقات ریاضی و رایانه (CWI )شهر آمستردام. در آن زمان گیدو یک محقق در CWI بود و در زمان بیکاری خود برروی پروژه شخصی خود یعنی پایتون کار می کرد . اولین نسخه عمومی از پایتون در ماه فوریه سال ۱۹۹۱ منتشر شد . برای مدتی نسبتاً طولانی پایتون توسط موسسه ملی تحقیقات و ابتکارات (CNRI )واقع در رستون ایالات متحده امریکا توسعه مییافت . تا اینکه در سال ۲۰۰۰تیم توسعه دهنده پایتون به آزمایشگاه های پایتون منتقل شدند . نام پایتون از برنامه مورد علاقه سازنده آن یعنی مونتی پایتون که یک برنامه کمدی انگلیس بود گرفته شده است .

ویژگی ها

شی گرایی

پایتون یک زبان برنامه نویسی شی گرا است و از ویژگی های پیشرفته ایی چون وراثت، چند شکلی، سربار گزاری عملگرو… پشتیبانی می کند. یک از ویژگیهای پایتون که لقب چسب را برای پایتون به ارمغان آورده امکان استفاده از کد ها و کلاسهای نوشته شده در زبانهای دیگری چون سی پلاس پلاس و جاوا است که در حقیقت کار چسباندن قطعات کد جدا و فقط نوشتن بدنه اصلی به عهده پایتون است .

رایگان

پایتون یک زبان برنامه نویسی رایگان ومتن باز هست. میتوانید متن آن و خود برنامه را به رایگان از اینترنت دریافت یا در توسعه آن همکاری کنید .

کاربرد برنامه نویسی پایتون

قابلیت حمل

چون پایتون با زبان قابل حمل سی نوشته شده می تواند به صورت مجازی برروی هر پردازشگردی همگردانی و اجرا شود . ماشین مجازی (مفسر ) پایتون متن برنامه را خوانده و همزمان تفسیر کرده و اجرا می کند. پس شما می تونید یک برنامه را در ویندوز بنویسید و سپس بدون تغییرروی لینوکس یا مکینتاش یا هر سیستم عامل و سخت افزار دیگری که پایتون روی آن نصب باشد اجرا کنید.

قدرتمند

پایتون زبانی چند رگه است که از زبانهای برنامه نویسی تفسیری (برای مثال : تیسیال، اسکیم، پرل) و زبانهای سیستمی (برای مثال: سی پلاسپلاس، سی و جاوا) مشتق شده. بنابراین تمام سادگی و راحتی کار زبانهای برنامه نویسی تفسیری و ویژگیها و قدرت زبانهای سطح پایین را داراست . همین موضوع به کاربرد برنامه نویسی پایتون کمک کرده است.

درونی سازی و گسترش

این ویژگی یکی از پرکاربرد ترین و قوی ترین ویژگی های پایتون می باشد . شما می توانید قطعه از کد را در زبانی چون سی پلاس پلاس، سی و جاوا نوشته سپس از آن در برنامه نوشته شده با پایتون استفاده کنید. و یا می توان از توابع کتابخانهای و کامپوننت هایی چون COM API استفاده کرد . البته نوع این نوع برنامه نویسی (ماژول) با برنامه نویسی معمولی هرزبان متفاوت می باشد . می توان از کد های پایتون در زبانهای دیگرنیزاستفاده کرد (درونی سازی)

سهولت یادگیری و کاربرد استفاده برنامه نویسی پایتون

بی شک و حداقل از نظربسیاری از برنامه نویسان پایتون این زبان یکی از آسان ترین زبان ها برای یادگیری و استفاده می باشد و از آن به عنوان یک زبان سریع برنامه نویسی یاد می کنند . این زبان نیازی به کامپایل ندارد و شما مستقیما می توانید پس از نوشتن کد و با یک دستور آن را اجرا کنید.دستورات این زبان بسیار نزدیک به زبان انسان می باشد.

کاربرد برنامه نویسی پایتون

برنامه های نوشته شده با پایتون

بیتتورنت (BitTorrent) : نرم افزاری برای جستجوی فایل های به اشتراک گذاشته شده و …

• بلندر (Blender) : یک نرم افزار ۳ بعدی و اپن سورس بسیار معروف

• چندلر (Chandler) : مدیر اطلاعات شخصی شامل تقویم ، میل ، کار های روزلنه ، یادداشت ها و …

• IV Civilization : یک گیم کامپیوتری بر مبنای پایتون که از python.boost استفاده می کند

• میلمن (Mailman ): (یکی از معروفترین نرم افزار های مرتبط با ایمیل

• Kombilo : مدیر پایگاه داده و مرورگرگیم های go

• موین موین (MoinMoin) : (یکی از قدرتمندترین و معروفتریم ویکی های موجود

• پلون (Plone) : یک ابزار مدیریتی محتوایی اپن سورس ، قدرتمند و کاربرپسند

• پورتاژ (Portage ):قلب توزیع جنتو . یک مدیربستهای سیستم لینوکس

جدیدترین برنامه های نوشته شده با پایتون

از جدیدترین برنامه های نوشته با زبان پایتون میتوان به یوتیوب،دراپ بلکس،اینستاگرام و یاهو مپز اشاره کرد

کاربرد برنمه نویسی پایتون

امروزه از برنامه نویسی پایتون در ساختار های مختلفی استفاده میشود مانند برنامه نویسی تحت وب که در( مقاله ی نکاتی درباره برنامه نویسی تحت وب به آن اشاره شد)، برنامه نویسی موبایل،برنامه نویسی اپلیکیشن های تحت سیستم عامل های مختلف، ساخت ربات و اینترنت اشیا،خانه های هوشمند ، ساخت ماژول برای پهباد ها و قطعات هوشمند خودرو های جدید و…به طور کلی برنامه نویسی پایتون در هرجا که نیاز به یک زبان برنامه نویسی قدرتمند باشد و حضور پیدا میکند.این زبان برنامه نویسی به قدری قدرت مند است که بسیاری از برنامه نویسان را از زبان های دیگر بی نیاز کرده است.

شروع به یادگیری برنامه نویسی پایتون به صورت کاربردی

برای یادگیری برنامه نویسی پایتون لازم است اصول برنامه نویسی و شی گرایی را بدانید و تا سطح پیشرفته به صورت مرتب و پروژه ای فعالیت کنید که مجتمع آموزشی پانیذ در این راستا میتواند به شما کمک کند. به این منظور میتوانید سرفصل های دوره برنامه نویسی پایتون را مطالعه کنید.

ا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *