گرافیک کامپیوتری و اهمیت یادگیری آن در دنیای امروز

گرافیک

گرافیک به عنوان یکی از ابزار های تاثیر گذار در انتقال مفاهیم،میتواند فرهنگ های مختلف را تحت تاثیر قرار دهد،مرزها را کنار زده و معنا و مفهوم را به مخاطب انتقال دهد،گرافیک میتواند کاری کند که جهان را جور دیگری ببینیم و معنا و مفهوم موضوعات برای ما روشن تر شود.

گرافیک کابرد های مختلفی دارد اما در این مقاله ما صرفا به معرفی گرافیک رایانه ای و اهمیت یادگیری آن برای افرادی که در دنیای کامپیوتر فعالیت میکنند میپردازیم.

گرافیک رایانه ای چیست؟

گرافیک رایانه ای، علمی است که دامنه ی وسیعی از شاخه های هنری را در برگرفته و فرایند انجام دستی آنها را با نرم افزار تلفیق کرده و پایه گذار شاخه ی جدیدی تحت عنوان هنرهای دیجیتال شده است. استفاده از رایانه در تولید یک اثر هنری، اگرچه یک اثر ماشینی است اما خلاقیت و ایده ی هنرمند است که از نرم افزار به عنوان یک ابزار در جهت تحقق تفکراتش بهره می برد. نرم افزارهایی که امروزه به عنوان نرم افزارهای گرافیک رایانه ای از آنها استفاده می شود شامل نرم افزارهای ترسیمی، نرم افزارهای طراحی صفحات و ویرایش تصاویر، نرم افزارهای تهیه و تولید انیمیشن و بسیاری نرم افزارهای مشابه دیگر می باشند، که ما در این مقاله به بررسی نرم افزار گرافیکی Photoshop و قابلیت های کاربردی آن در ساخت پوسته ی گرافیکی پروژه ها و ویرایش تصاویر می پردازیم.

گرافیک

تفاوت تصاویر پیکسلی و تصاویر برداری

تصاویری را که در کامپیوتر وجود دارند، می توان به دو دسته تصاویر برداری و تصاویر پیکسلی تقسیم بندی کرد. دسته ی اول یعنی تصاویر برداری به تصاویری گفته می شود که در نرم افزارهایی مانند Corel draw ،Freehand و Ilustrator ایجاد می شوند. این سری از تصاویر به دلیل اینکه ساختار آنها را بردارهایی تشکیل می دهد که بر اساس فرمول ها و منحنی های ریاضی تعریف شده اند در نتیجه، جابه جایی، تغییر اندازه و بزرگ و کوچک کردن آنها به راحتی انجام گرفته و کیفیت آنها دارای هیچ گونه تغییری نمی شود.

چرا که در تصاویر برداری هر شیء ساختاری مستقل دارد و هنگام تغییر، محاسبات مستقلی بر اساس فرمول های خاصی صورت می گیرد. با این توضیح می توان نرم افزارهای تولید کننده ی تصاویر فوق را در دسته نرم افزارهای برداری یا Vector تقسیم بندی کرد. این گونه گرافیک مناسب کارهای ترسیمی است.

دسته ی دوم تصاویر، آنهایی هستند که توسط نرم افزارهایی مانند فتوشاپ ایجاد می شوند. اساس تشکیل این دسته از نرم افزارها، مجموعه ای از نقاط مربع شکلی است که ما آنها را به عنوان ِ موجود در تصویر به صورت پیکسل می شناسیم. در این گونه تصاویر بر خالف نوع قبلی، اشیاء مجموعه ای از نقاط کنار هم می باشند که ساختاری غیرمستقل و وابسته به یکدیگر دارند به طوری که با تغییر و ویرایش یک تصویر پیکسلی الزام است گروهی از پیکسل ها مورد اصلاح و ویرایش قرار گیرند. بدین لحاظ دسته ی دوم نرم افزارهای گرافیکی را نرم افزارهای پیکسلی یا Raster نام گذاری کرده اند.

این سری از گرافیک ها به دلیل وجود پیکسل، مناسب انجام عملیات بر روی تصاویر است.

حال که مختصری از گرافیک کامپیوتری دانستیم به سراغ شناخت نرم افزار ها و اهمیت یادگیری آن در دنیای امروز میپردازیم.

گرافیک

نرم افزار فتوشاپ (Photoshop) و قابلیت های آن

این نرم افزار به عنوان یک نرم افزار گرافیکی، دارای قابلیت های بسیاری است که از جمله ی آنها می توان به تصحیح و ویرایش عکس ها، مونتاژ تصاویر، ایجاد عملیات ویژه روی عکس ها، فیلتر کردن، تغییر رنگ و نور و روتوش عکس های سیاه سفید و رنگی و بسیاری از موارد مشابه اشاره کرد. ضمن اینکه علاوه بر موارد ذکر شده به صورت حرفه ای نیز می توان از آن برای تصویرسازی های مختلف از جمله طراحی و اجرای پوستر، اوراق اداری، بروشور، تقویم و همچنین طراحی گرافیکی صفحات وب، چندرسانه ای و کاتالو گ های تبلیغاتی استفاده کرد.

نکته مهم اینست که امروزه فتوشاپ را مادر برنامه های گرافیک کامپیوتری میدانند.و برای ورود به دنیای گرافیک کامپیوتری فتوشاپ برنامه ای مناسبی است همچنین افرادی که به دنبال یادگیری طراحی و برنامه نویسی تحت وب و طراحی اپلیکشن ها،طراحی بازی های رایانه ای و موبایلی هستند به آن ها پیشنهاد میشود ابتدا یک دوره گرافیک کامپیوتری تحت نرم افزار فتوشاپ را بگذرانند.

نرم افزار فتوشاپ یک نرم افزار پیکسلی است.

نرم افزار ایلاستریتور (Illustrator) و قابلیت های آن

illustrator به معنی تصویرگر، یک نرم افزار گرافیکی برای طراحی و تصویرسازی است که با ابزارهای مختلف موجود در برنامه میتوان اقدام به خلق آثار برداری و جلوههای گرافیکی بسیار جذابی کرد. از این نرم افزار برای طراحی لوگو، کشیدن نقشه های راهنما، کشیدن عکس و تصویربرداری، کشیدن طرحهای رسانی یا اینفوگرافی و طراحی گرافیکی اوراق اداری، بروشور، تقویم، صفحات وب، چندرسانه ای و کاتالوگهای تبلیغاتی میتوان استفاده کرد. ایلاستریتور از محصولات شرکت ادوبی است بنابراین با نرم افزار Photoshop و سایر محصولات این شرکت سازگاری کامل دارد.

از ایلاستریتور در طراحی کاراکتر های انیمیشن و طراحی نام نشانه (لوگو) نیز استفاده میشود

گرافیک

نرم افزار کورل دراو (CorelDraw) و قابلیت های آن

از دیگر نرم افزار های گرافیک کامپیوتری میتوان کول دراو را نام برد،نرم افزار قدرتمندی که برای طراحی پوستر ، کاتالوگ، کارت ویزیت و تصویرسازی است.

امکاناتی که در این نرم افزار وجود دارد به شما کمک میکند به راحتی بتوانید تصویر دلخواه خود را طراحی کنید و به خروجی مورد نظرتان بفرستید که این خروجی میتواند چاپ افست، پرینت، صفحات وب، صفحه آرایی باشد.

نرم افزار کورل دراو برای طراحی لوگو و صفحه آرایی جز نرم افزار های محبوب در جهان به شمار می آید.

مجتمع آموزشی پانیذ به طور مستمر دوره های گرافیک کامپیوتری را در استان خوزستان برگزار میکند و برای شروع کافی است فقط با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *