هدف دوره

دوره (Cisco Certified Internetwork Expert (CCIE با هدف آموزش کارشناسان خبره جهت طراحی حرفه‌ای زیرساخت‌های شبکه ایجاد شده است. این مدرک در سراسر جهان به عنوان معتبرترین گواهینامه شبکه پذیرفته شده است؛ سرفصل‌های این دوره به شکل مداوم مورد بررسی و بازبینی قرار گرفته و در نهایت با برگزاری دو آزمون کتبی و آزمایشگاهی از تسلط کامل دانشجویان بر این سطح از مهارت اطمینان حاصل می‌شود. 

دوره CCIE Routing & Switching یکی از شاخه‌های محبوب این سطح است که مهارت‌های لازم جهت برنامه‌ریزی، به‌کارگیری و عیب‌یابی پیچیده زیرساخت‌های همگرای شبکه را به دانشجویان اعطا می‌کند. افراد با بهره‌گیری از مهارت‌هایی که در این دوره ارایه می‌شود قادر خواهند بود پایداری شبکه‌های گسترده را بهبود دهند، بهره‌وری کاربران در شبکه را ارتقا بخشند و چابکی بیشتری را برای سازمان ایجاد کنند.
این دوره از نظر تئوری هیچ پیش‌نیازی ندارد و افراد می‌توانند بدون داشتن مدارک قبلی مستقیما برای دریافت مدرک سطح CCIE اقدام کنند، یعنی سیسکو این امکان را فراهم کرده است که افراد بدون دریافت مدارک قبلی مستقیما در آزمون این سطح شرکت کنند. اما طبیعتا از افرادی که قصد شرکت در کلاس‌های این دوره و انجام آزمون نهایی را دارند انتظار می‌رود که دانش عمیقی نسبت به مطالب و سرفصل‌های دوره CCNP داشته باشند و حداقل ۳ تا ۵ سال سابقه کاری حرفه‌ای در زمینه شبکه را تجربه کرده باشند.

توانایی مورد انتظار دانش پذیران

سرفصل های دوره


Ethernet Basics 
Virtual LANs and VLAN Trunking 
Spanning Tree Protocol 
IP Addressing 
IP Services 
IP Forwarding (Routing) 
RIPv2 and RIPng 
EIGRP 
OSPF 
IS-IS 
IGP Route Redistribution, Route Summarization, Default Routing, and Troubleshooting 
Fundamentals of BGP Operations
BGP Routing Policies
Classification and Marking
Congestion Management and Avoidance
Shaping, Policing, and Link Fragmentation
Wide-Area Networks
IP Multicasting
Device and Network Security
Tunneling Technologies
Multiprotocol Label Switching